Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


1756 Poszeidóniosz a következőre gondolhat. Antipatrosz formulájának megvan az az érdeme, hogy megfelel a Karneadész által támasztott követelménynek, amely szerint a cselekvésnek következetesen mindig a TSZ dolgok megszerzésére kell irányulnia (lásd F és G 6). Khrüszipposz szerint azonban a TSZ dolgok nem minden körülmények között kívánatosak (vö. 58J); a döntő szempontnak az egyetemes természettel való egyetértést tekinti (lásd 63C 3–4). Khrüszipposz elmélete értelmében tehát lehetetlen következetesen az emberi természettel egyetértésben cselekedni, mivel a TSZ dolgok megszerzése (amit az emberi természet diktál) olykor ellenkezik az egyetemes természet kívánalmával. Poszeidóniosz amellett érvel, hogy az egész probléma eltűnik, ha a teloszt az értelemnek a szenvedélyek fölött gyakorolt szakadatlan és következetes uralmaként fogjuk fel (vö. 6). Azt, hogy mi kívánatos és mi kerülendő, mindenkor az értelem határozza meg; ezen a módon nem léphet fel motivációs konfliktus (vagyis az emberi és az egyetemes természet közötti ütközés) a TSZ dolgokhoz való viszonyulásunk terén. 4 második felét ennek megfelelően Poszeidóniosz saját, a khrüszipposzi formulához fűzött értelmezéseként foghatjuk fel.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave