Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


1826 Decorum. Cicero a görög prepon terminust fordítja így. Úgy tűnik, hogy a fogalom sajátos és fontos szerepet játszott Panaitiosz etikájában. Cicero A kötelességekről 1.93-tól kezdve – ahol a mértékletesség erényének tárgyalására tért rá – foglalkozik vele; amellett érvel, hogy az illendőség ténylegesen elválaszthatatlan az erkölcsileg helyestől (honestum), miközben teoretikusan független attól. Az illendőség úgy viszonyul az erényhez, ahogyan a báj és a szépség az egészséghez; azt is mondhatnánk, hogy az illendőség az erkölcsösség esztétikai aspektusa, avagy az a jellemzője, amely kívülről is látszik és tiszteletet ébreszt (vö. 1.95, 98). Cicero további fejtegetései jobbára a jó modort, az úriemberhez méltó viselkedést és a jó ízlést foglalja magában. Az antikvitásban magától értetődőnek tekintették, hogy ezek a témák is az etikához tartoznak. Panaitiosz ennek elméleti megalapozásaként az illendőséget úgy határozza meg, mint ami összhangban van az ember felsőbbrendűségével azon a területen, ahol természete különbözik más lények természetétől” (1.96). A téma további elemzését adja Philippson [367] és Brunt [684].

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave