Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


334 Az, hogy az elhajlásnak nincs oka, Epikurosz kritikusai által levont következtetés, nem pedig az ő tantétele. Tényleges álláspontja ennél összetettebb: a kozmogóniában szokásosan az elhajlásnak valóban nincsen oka. Az elme esetében szintén nincs „természeti” vagy fizikai ok, azonban – ha a kommentárban javasolt értelmezésünk helytálló – atomjainak egyes elhajlásait olykor az akarás aktusa irányítja. Az én és az akarás (vagy törekvés) nem fizikai okként működhet – végül is nem szerepelnek az atomi mozgás okaiként az epikureus fizikára vonatkozó forrásainkban, melyek csak a súlyt (tömeget), az ütközést és az elhajlást jelölik meg ilyenként (lásd 11. fejezet).

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave