Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


358 Diano [254], 243–289 nyomán a következőképp értelmezzük e szöveget (lásd még Rist [95], 114–115 és Gosling/Taylor [19], 378–382): ha minden gyönyör testi helyét és idejét „összesűrítenénk”, és ha ugyanez az állapot jellemezné az élőlény minden érző részét, akkor minden gyönyör azonos volna abban az értelemben, hogy ez a fájdalom teljes hiányát és ezzel a gyönyör maximumát eredményezné, bármi legyen is a gyönyör forrása. De Epikurosz nem fogadja el ezen érvelés első premisszáját, ezért nem állítja, hogy a gyönyör csakugyan mindig teljesen egynemű.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave