Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


503 A „növekedés érvének” (auxanomenosz logosz) különféle változatai maradtak fenn Epikharmosznál (23B2 DK), a pürrhóni szkepticizmusban (Sextus Empiricus, Pürrhóni vázlatok 3.82–84), valamint modern szerzőknél (Locke, Értekezés az emberi értelemről 2.27.3; Hume, Értekezés az emberi természetről I.4.6). Az érv elnevezésének grammatikai formáját tekintve nem egységes: itt „érv a növekedésről” (logosz peri auxészeósz), másutt „növekvő érv” (auxanomenosz logosz, Plutarkhosz, Az isteni büntetés késlekedéséről 559B, Thészeusz élete 23). Mint más esetekben is (lásd a 37. fejezet kommentárját), az elnevezés szándékoltan kétértelmű: az érv olyan emberre vonatkozik, aki növekszik, és maga az érv is növekszik azáltal, hogy folytonosan – akár egy hidra – új és új egyedeket hoz létre.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave