Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


557 E közismerten vitatott sorok akkor válnak érthetővé, ha figyelembe veszünk három dolgot: 1. A „mi” névmás ránk mint az emberi faj tagjaira vonatkozik. 2. Szövegrészünk megkülönböztet kétféle viszonyt, amelyre az egyedek lépnek két könnyen összekeverhető, noha különálló entitással: az egyetemes fogalmakban az egyedek „részesednek” (metekhein), az általános terminusokat pedig „viselik” (tünkhanein, vö. 33B jegyzetét). 3. A ptószisz (szó szerinti fordításban: „eset”) a ragozható kifejezéseket jelöli átfogóan, különösképpen a főneveket és a névmásokat. A proszégoriai („megnevezések”, a köznevek megfelelője), az „esetek” egyik fajtájaként kerülnek itt említésre.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave