Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


679 E passzus kulcsfontosságú a sztoikus cselekvéselmélet megértéséhez; értelmezéséhez lásd Inwood [547], 56–66, vö. Long [434]. – (1) szerint minden késztetés (hormé) jóváhagyási aktus (szünkatatheszisz) is egyben, de nem minden jóváhagyási aktus késztetés – vagyis a hormé magában foglal valamit, amit nem merít ki jóváhagyás volta. Ezt magyarázza (2) a két aktus különböző tárgyaira való utalással: jóváhagyásunk kijelentésekre irányul, míg a késztetésünk predikátumokra. Az elöljárószó (epi) a hormé standard meghatározását idézi, mely szerint az a lélek mozgása valami felé (53Q). A jóváhagyás során elfogadjuk egy kijelentés igaz voltát, pl. „Gyakorolnom kell”. A sztoikus felfogás szerint az ehhez a kijelentéshez adott jóváhagyást kísérni fogja a gyakorlásra irányuló késztetés. 53R alapján a késztetés mindig felszólítás formájában jelenik meg: „Gyakorolj!” Úgy tűnik, ez az oka annak, hogy a késztetés nem az egész kijelentésre irányul, hanem csak arra a cselekvésre, amelyre a kijelentéshez adott jóváhagyás ösztönöz. E cselekvést jelöli a kijelentés predikátuma, melyet a kijelentés „bizonyos módon tartalmaz” (periekhomena pósz): mivel a kijelentés nem oszthatatlan egység, a predikátum elkülöníthető tőle mint a hormé sajátos tárgya.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave