Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


750 A kondicionálisok ezen igazságfeltételét Khrüszipposz bizonyosan elfogadta (38E), de nem biztos, hogy ténylegesen tőle is erednek (B 4 nem nevezi meg Khrüszipposzt, miközben a más igazságfeltételeket javasló gondolkodókat B 2–3 név szerint említi). A megadott kritériumot gyakran a modern „szigorú implikációval ” azonosítják, mely a „ha p, akkor q” feltételes állítást így elemzi: „nem lehetséges, hogy p és nem-q”. Ám ez az elgondolás közismerten azt a paradoxont hordozza magában, hogy amennyiben p lehetetlen, akkor a kondicionális q bármilyen értékére igaznak minősül; e paradoxont Sextus B 3-ban helyesen látja a diodóroszi kritérium szempontjából problematikusnak, nem pedig a khrüszipposzi elmélet szempontjából (lásd B 4). Jobb azt feltételeznünk, hogy a sztoikusok számára az „ütközés” vagy összeférhetetlenség elemi fogalom (vö. Stopper [63], 285–286). Ennek legjobb megfogalmazásait a Philodémosz A jelekről című művében kritizált sztoikusoknál találjuk (lásd például 18F): ha kiküszöböljük q-t, akkor ipso facto kiküszöböljük p-t (a kiküszöbölés módszeréhez lásd a 18. és a 42. fejezet kommentárját). Vitatott kérdés, hogy az összeférhetetlenség fogalmát a logikai vagy az empirikus szükségszerűség értelmében kell-e felfognunk. Frede [407], 80–93 és Sedley [243], 242–256 az első lehetőség mellett foglal állást, Sorabji [459], 266–270 a másodikat részesíti előnyben.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave