Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


822 Mi lehet a különbség a „Hazug” és az „Igazmondó” érvek között? Az előbbi szokásos értelmezése szerint azoknak az érveknek az elnevezése, amelyek a következőképpen kezdődnek: „Ha valaki azt állítja, hogy hazudik, és igazat mond…” (vö. H 5–6). Ugyanakkor jó okunk van azt gondolni (vö. FDS 1210–1218), hogy a „Hazug” érv szűkebb értelemben azon érvekre utal, amelyek így kezdődnek: „Ha valaki azt állítja, hogy hazudik, és ezt hamisan mondja …” Ennek alapján azt kell feltételeznünk, hogy a fenti, „és igazat mond” változat lenne az „Igazmondó” érv. Ha ez így van, a két változat között filozófiai szempontból nincs jelentős különbség, és a „Hazug” érv tárgyalásai nyilván mindkettőre vonatkoznak.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave