Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


852 Kontextus: megjegyzés Arisztotelész jelentéselméletére vonatkozóan. Az, hogy „minden nyelvi megnyilvánulás alkalmas valaminek a megjelölésére”, a maga részéről a jelentésnek a beszélő által szándékolt jelentéssel történő azonosításától függ (lásd N), úgyhogy a szolga példája (vö. Platón, Kratülosz 384d) végső soron az utóbbi tézist támogatja. Bár a példa a nevek véletlenszerűségét illusztrálja, a kérdéses név kiválasztása nem teljesen véletlenszerű. Diodórosz a logika mestere volt, és a „márpedig” (alla mén) a bevett kötőszó volt a járulékos premissza bevezetésére, lásd például 36A.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave