Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


937 Kontextus: a szövegrész 68O után következik, folytatása pedig 69H. Cicero itt az Új Akadémia nevében beszél. Az Arkeszilaosz és Zénón közötti vita leírásának történeti hűségét illetően fontos fölfigyelnünk Cicero fogalmazásának óvatosságára („gondolom”, „felteszem”). Diogenész Laertiosz szerint (7.162–163) inkább Arisztón volt a sztoikus ismeretelmélet fő védelmezője Arkeszilaosszal szemben; lásd Long [622]. Mindenesetre ahhoz nem fér kétség, hogy a megragadó benyomás meghatározásának újrafogalmazását Arkeszilaosz provokálta ki, vö. E7. Arkeszilaosz szerepéhez lásd Ioppolo [620], 325 skk.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave