Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


Az elvont fogalmak kulturális modelljeinek értelmezése

A metaforáról szóló, VI. fejezetben utaltunk rá, hogy a fogalmi metaforák létrehozhatnak úgynevezett kulturális modelleket (kereteket), amelyek a világról alkotott elképzeléseink kulturálisan meghatározott mentális reprezentációi. Ezt AZ IDŐ MÚLÁSA EGY TÁRGY MOZGÁSA fogalmi metaforával illusztráltuk. A továbbiakban a metaforák és a kulturális modellek viszonyát vizsgáljuk, különös tekintettel arra, hogy az elvont fogalmak kulturális modelljei értelmezhetők-e szó szerint. Az olyan fizikai tárgyak konceptualizálásához, mint szék, labda, kő, villa stb. nincs szükségünk fogalmi metaforákra. Az elvont fogalmak megértése azonban fogalmi metaforák segítségével történik. A fogalmi metaforák és a kulturális modellek viszonyát illetően két megközelítésről beszélhetünk. Az egyik szerint (lásd pl. Quinn 1991) a fogalmi metaforák csupán visszatükrözik kulturális modelljeinket. Ezzel szemben a másik megközelítés (lásd pl. Johnson 1987; Kövecses 1999, 2005c; Lakoff és Johnson 1980; Lakoff és Kövecses 1987) azt vallja, hogy maguk a fogalmi metaforák alkotják kulturális modelljeinket. A továbbiakban ezen utóbbi értelmezés mellett fogunk érvelni (elsősorban Kövecses 2005c alapján).27

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave