Gárdos-Orosz Fruzsina

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után


1 A szerkesztett kötet végül az eredeti formájában csak később jelent meg, a könyvfejezetek eredetileg három külön kötetben kerültek az olvasók elé a pályázatot meghirdető vezetők koncepciója szerint. A habilitációs dolgozathoz használt tanulmányok eredeti formájukban, a társszerzők jelentős kontribúciójával kiegészülve a következők: Gárdos-Orosz Fruzsina – Lőrincz Viktor Olivér – Ződi Zsolt: „Egy új alkotmányjogi panasz eljárás (Abtv. 27. §) jelentőségének mérhetősége a bírósági és az alkotmánybírósági alapjogvédelem rendszerében” in Az Alaptörvény érvényesülése a bírói gyakorlatban II. Alkotmányjogi panasz: a hatáskörrel kapcsolatos kérdések, Budapest, HVG-ORAC, 2019, 363–385; Gárdos-Orosz Fruzsina: „A rendes bíróságok és az Alkotmánybíróság kapcsolata az alapjog-érvényesítésben” in Az Alaptörvény érvényesülése a bírói gyakorlatban III. Alkotmányjogi panasz: az alapjog-érvényesítés gyakorlata, Budapest, HVG-ORAC, 2019, 11–18; Vadász Vanda – Gárdos-Orosz Fruzsina: „Alkotmányértelmezés a rendes bíróságok és az alkotmánybíróság gyakorlatában a bírói kezdeményezések tükrében” in Az Alaptörvény érvényesülése a bírói gyakorlatban IV. A bírói kezdeményezések gyakorlati tapasztalata, Budapest, HVG-ORAC, 2019, 237–318.

Az alkotmánybíráskodás átalakulása Magyarországon 2010 után

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 865 2

Magyarországon a demokratikus rendszerváltás óta működő Alkotmánybíróság a 2011. évi Alaptörvény szövege szerint is a jogállami berendezkedés őre.

Az elmúlt években az alkotmányozó hatalom és a jogalkotó azonban gyakran változtatta az alkotmánybíráskodásra vonatkozó szabályokat. Mind ezzel, mind az ebben a szabályozási környezetben működő Alkotmánybíróság döntéseivel kapcsolatban alapvető szakmai kritikák fogalmazhatók meg. A könyv azt mutatja be, hogyan alakult át az alkotmányos környezet, milyen nehézségekkel szembesült az Alkotmánybíróság és hogyan oldotta meg a rá bízott feladatot 2010 óta. A könyv amellett érvel, hogy Magyarországon az intézmény klasszikus jogi funkciója alapvetően változott meg az Alaptörvény rendszerében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gardos-orosz-az-alkotmanybiraskodas-atalakulasa-magyarorszagon-2010-utan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave