Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


349 Sajátos fővárosi mentalitásra utaló és sajátosan szelektív, ezáltal szubjektívnek tekinthető értékelés található abban az írásban, melynek szerzője szerint „az 1867 és 1920 közötti időszak magyar büntetőjog dogmatikusai közül kiemelkedik Csemegi Károly, Fayer László és Vámbéry Rusztem alakja”. A szerző írása a címétől eltérően csak a budapesti egyetem oktatóinak „megemlítése mellett döntött”. Sőt a kiegyezéstől 1920-ig terjedő időszakban más pesti büntetőjogászok említése és értékelése is teljes mértékben elmarad. Lásd Ligeti 2003: 55.

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave