Nyomárkay István

Szláv szomszédaink


Szomszédaink rólunk – történelmünk „kritikus” időszakaiban. A szerbek

Mint már említettük, a szerbeknek a magyar civilizációhoz való viszonyulásáról a 18. századtól, a Crnojević Arsenije pátriárka vezette „nagy vándorlás” korától van képünk. 1826-ban alakult meg Pesten a magyar akadémiaalapítás mintájára a Matica srpska. Ugyanebben az évben a Matica évkönyvében, a Letopis Matice srpske-ben a következőket olvashatjuk: „Nem kell távoli példát keresnünk (ti. a nyelvművelésben – Ny. I.). Tekintsünk csak a magyarokra, a buzgó nyelvművelőkre, hogyan feszítik meg minden erejüket, hogy nyelvük a hervadásból virágba boruljon, a homályból napfényre kerüljön, és a feledésből dicsőségre emelkedjék, amint ez meg is történt. Boldogok lesznek utódaink, ha mi is a magyarok példáját követjük!” A népszínművek mellett a magyar irodalom már abban az időben is klasszikusnak tekinthető alkotóinak művei is népszerűségnek örvendenek a szerb olvasóközönség körében. Petőfi, Arany és Madách művei jó fordításokban kerültek az olvasók kezébe.

Szláv szomszédaink

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 130 1

Vajon ismerjük-e szomszédainkat: a horvátokat, szerbeket, szlovénokat, szlovákokat és ukránokat? Hogyan fejlődtek a szláv nyelvek? Hol volt a szlávok őshazája? Értjük-e, ha egy szláv vendégünk uzsonnára cseresznyét, vacsorára pecsenyét kér? És értik-e a szlávok, ha azt mondjuk: „Az ország érseke a sátorban virraszt"? Hogyan látnak minket szláv szomszédaink? És mi hogyan látjuk őket?

A Pont könyvek sorozat új darabja, a Szláv szomszédaink érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nyomarkay-szlav-szomszedaink//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave