Barzó Pál

Idegsebészet


Endoszkóp vagy mikroszkóp?

Az ezerkilencszázhatvanas évek végétől Hardy úttörő munkássága nyomán az operációs mikroszkóp és a hozzá adaptált mikroműszerek nélkülözhetetlenné váltak az idegsebészetben. Hasonló folyamatok zajlottak a fülsebészetben, majd a mikroszkóp használata a transnasalis és a transfacialis melléküregi, később pedig a koponyaalapi műtétekben is elterjedt. Az endoszkóp fejlődésével az 1970-es évektől új metódusok születtek. A melléküregi és a koponyaalapi tumorsebészetben már nemcsak a radikalitás, hanem a minimálisan invazív törekvések, a funkció megőrzése és az életminőség megóvása iránti igény is felerősödött. A tradicionális mikroszkópos technikák kedvelői – az évtizedes tapasztalatok mellett – a binokuláris látás, a kiváló mélységélesség és a két kéz tartós egyidejű használatának fontosságát hangsúlyozzák. Ezzel szemben az endoszkópos új hullám a szövetközeli, széles rálátást és három vagy négy kéz (két operatőr együttes tevékenysége) egyidejű manipulációját emeli ki, melyet elsősorban a vékony, merev szögoptikák alkalmazása eredményez. Ezzel rövidebb műtéti idő, kisebb szöveti destrukció, kevesebb vérzés és rövidebb hospitalizációs idő érhető el. A fejlődő vizuális technika mindkét metódus esetében számos új lehetőséget teremt (2. táblázat, 5. ábra). Saját tapasztalataink a mikroszkópos és az endoszkópos technika ötvözésének előnyeit bizonyítják. Így, egy adott beavatkozás egyes szakaszaiban, az adott szituációhoz leginkább illeszkedő módszer használható, az ismert előnyök maximális kihasználásával. Hypophisisdaganatok műtétekor például a nasalis szakasz során endoszkóppal a presphenoidalis mucoperiosteumot is megkímélő szűk behatolást alkalmazunk, majd az intrasellaris fázisban a reszekció során mikroszkópra váltunk. A tumoreltávolítás után a műtéti területet 45°-os endoszkóppal tekintjük át, megbizonyosodva a komplett reszekcióról. A zárás is endoszkóppal történik. A mikroendoszkópos technika optimális műtéti megoldásokkal szolgál [Singh].

Idegsebészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 902 3

Munkám során mindenkor fontosnak tartottam azt az oktatásra, képzésre vonatkozó – talán Környey által megfogalmazott – elvárást, miszerint „minden gyakorló orvosnak ismernie kell az ideggyógyászati és az idegsebészeti betegségek kezdeti, jó prognózist nyújtó alakjait, nehogy a betegek túl későn kerüljenek szakorvos kezébe”.

Az idők folyamán sajnálattal kellett azonban tapasztalnom, hogy az egymást követő tanügyi reformoknak és a specializációnak már azok a szakmák is kezdtek áldozatul esni, amelyeknek nem csupán egy-egy panasszal, tünettel vagy betegségformával, hanem az egész emberrel kellett foglalkozniuk.

Munkatársaimmal arra vállalkoztunk, hogy olyan, az orvostanhallgatók és a gyakorló orvosok munkáját is segítő könyvet állítsunk össze, amelyben ismertetésre kerülnek mindazok a neurológiai kórformák, amelyeknek gyógykezelésében az idegsebészeti ellátás indokolt vagy komolyan mérlegelendő.

Bízunk abban, hogy a könyvünkben megjelenő szemlélet, a diagnosztikai és terápiás ajánlások hasznos tanácsokként szolgálnak mind az orvosok, mind a betegek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/barzo-idegsebeszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave