Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Életmód és szabadidő serdülőkorban

Az életmód szociológiai fogalom, amely leginkább (mintegy 50%-ban) befolyásolja egészségünket, egészségi állapotunk alakulását. A következő szociológiai meghatározások segítenek megérteni, hogy lényegében olyan jelenség, amely az egyéni felelősségen túl a társadalom felelősségét is tükrözi [2]. Giddens értelmezésében az életstílus olyan hasznos tevékenységekből, egyéni életmódbeli elemekből tevődik össze, amelyek tükrözik a személyes, a csoportbeli és társadalmi státusz által kijelölt identitásunkat. Max Weber definíciójában az adott körülmények között viszonylagos szabadsággal megválasztott tevékenységeket jelenti az életmód. Már Weber is a fogyasztás társadalmi egyenlőtlenségeket formáló hatását emelte ki, ma pedig egyre inkább a fogyasztási preferenciában látjuk az életmód/életstílus lényegét, ami a modern társadalom fogyasztásorientáltságára utal. Napjainkra leginkább a fogyasztás praxisa vált elkülönítő erővé az egyes társadalmi csoportok vonatkozásában, hiszen megjeleníthetővé teszi a hasonlóságokat és különbségeket mind egyéni, mind pedig kollektív szinten. Max Weber továbbá az életmódnak két jellegzetes komponensét emelte ki. Az egyik a választás, hiszen az életvitelünket azáltal alakítjuk ki, hogy milyen döntéseket hozunk. A másik pedig az esély, amelyben benne foglaltatik életmódunknak az a sajátossága, hogy bár egyéni szinten, látszólag szabadon dönthetünk életvitelünk felől, az adott társadalmi struktúrában elfoglalt helyünk behatárolja választási lehetőségeinket. Ha mindezt az egészséges életmód kontextusában vizsgáljuk, első látszatra úgy tűnik, hogy a táplálkozási szokásainkról vagy a különböző önkárosító magatartásformák, pl. a dohányzás, alkohol- vagy drogfogyasztás elkezdéséről az egyén szabadon hozhat döntéseket. Abban azonban, hogy az emberek mégis milyen, a saját egészségüket veszélyeztető döntéseket hoznak, szerepet játszanak olyan társadalmi tényezők, mint a társadalmi-gazdasági helyzetük, műveltségük, valamint az a szociokulturális környezet, amely sajátos normáival, szokásrendszerével alakítja a benne élők mindennapjait. Dahrendorf ezért arra a következtetésre jutott, hogy a döntés szabadsága egy bizonyos vagyoni-jövedelmi szint alatt csak látszólagos, hiszen a választási lehetőségeiket a külső körülmények behatárolják, akik viszont ezt a szintet meghaladják, már tudatossággal, belsőleg irányított módon hozhatják döntéseiket. Bourdieu a választást szintén erősen limitált tényezőnek tekinti életmódunk meghatározásában, hiszen az egész szocializációnk társadalmi körülményeink által meghatározott térben zajlik, s kialakítja habitusunkat, amely mint beállítódás a későbbi társadalmi cselekvéseinket, választási lehetőségeinket irányítja.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave