Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A keresztény műveltség koncepciója. De doctrina christiana

Ágoston már idősebb korában írta meg De doctrina christiana (A keresztény tanításról) című munkáját, amelyben ismét az emberi műveltség szerepéről értekezett, fiatal korához képest jelentős hangsúlybeli eltolódásokkal. Felfogásának megváltozását jól érzékelteti, hogy ekkoriban született a Retractationes, ahol visszavonta azt a fiatalkori gondolatát, hogy az ember nem lehet boldog egyedül a tekintélyre támaszkodva a filozófia és a „szabad művészetek” tanulmányozása nélkül. Az érett Ágoston az emberi műveltség rendszerét a Szentírás köré csoportosította, és csak azt tartotta igazán értékesnek, ami hozzásegít a Biblia jobb megismeréséhez. A nagy egyháztanító szellemi útja az antik, majd a keresztény filozófiától a bibliai egzegézis és a megtisztított biblikus műveltség felé vezetett. Az antik paideia (műveltség) létjogosultságával kapcsolatos hosszas keresztény polémiában Ágoston a De doctrinában szűken megengedő álláspontot foglalt el, és a vallásos iránytól eltérő oktatást bűnös kíváncsiságnak (curiositas) tartotta.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave