Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A 12. századi reneszánsz. Az antikvitás megbecsülése

A történettudomány Charles Homer Haskins 1927-ben megjelent könyve óta használja a „12. századi reneszánsz” fogalmát. A jeles amerikai szerző alaposan bemutatta az antikvitás iránti megbecsülés erősödésének társadalmi és kulturális motívumait. A 12. században már megfigyelhető volt Róma, mint város és birodalom iránti érdeklődés növekedése. Egyes szerzők a „régi” és az „új” Róma nagyságáról értekeztek, ókori dicsősége és keresztény mivolta miatt egyaránt tiszteletük tárgyát képezte. A nagyszerű humanista, Ioannes Saresberiensis (John of Salisbury) (1115/20–1180) írásai az antik szerzők és a latin szépirodalmi stílus magas színvonalú elsajátításáról tettek tanúságot. Volt püspök, akit „második Homérosznak” neveztek kortársai irodalmi munkássága miatt. Ez a század a latin költészet nagy korszaka is volt. Nemcsak a költeményeket, hanem a teológiai és szaktudományos írásokat is magas irodalmi igénnyel írták. A 12. században rendkívül népszerűnek bizonyult a latin nyelvvel virtuóz módon bánó Ovidius költészete, ami alapján a korszakot aetas Ovidianának szokták nevezni.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave