Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Az antikvitás fogalma

Az „antik”, „antikvitás” szó mai köznyelvünkben általában a művészileg is értékes, tetszőleges korú régiségek megnevezése. Szűkebb értelemben azonban az ókornak a görög-római civilizációval térben és időben fedett részét és az azzal kapcsolatos jelenségeket jelenti. Vagyis a Földközi-tenger medencéje (a mediterrán világ, ún. mediterráneum) és az azzal határos európai és kis-ázsiai területek történetét és kultúráját a Kr. e. 2. évezred és a Kr. u. 5. század között azokban a korszakokban, amikor azokat a görög és a római civilizáció hatókörébe vonta. Míg Róma esetében tényleges katonai hódítást és politikai, strukturális terjeszkedést értünk ezalatt, addig a görögök esetében itt (Nagy Sándor egy emberöltőn át élő hódításait leszámítva) elsősorban valóban civilizációs hatásról beszélhetünk. Éppen ezért a továbbiakban „Rómá”-ról és „Római Birodalom”-ról, de nem „Görögország”-ról, hanem „görög világ”-ról beszélünk. A görögök ugyanis az újkorig sohasem alkottak egységes államot vagy birodalmat. Magukat közösen legfeljebb a barbárokkal (elsősorban perzsákkal) szemben definiálták helléneknek (a „görög” elnevezés alapja a rómaiaktól és az ő latin nyelvükből ered), de alapvetően városállam szerinti hovatartozásukat tartották identitásuk alapjának. Anyagi és szellemi kultúrájuk ugyanakkor (nyelv, társadalmi struktúrák, vallás, életmód, művészet stb.) az egyébként jól megfogható helyi sajátosságok ellenére markáns egységet mutat.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave