Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Az európai keresztény művelődés: a vallási kultúra és az irodalmi hagyomány összefonódása

A zsidóság örököseként a kereszténység a vallás kizárólagosságát hirdette. A keresztények úgy vélték, hogy minden kérdésben vallásuk elveinek kell érvényesülnie. Ezért hosszabb időbe telt, amíg az antikvitással szemben a kereszténység rátalált az elutasítás és az elfogadás közötti középútra. A keresztények számára kezdettől fogva ellentmondásosnak tűnt az antik kultúrához való viszony. A görög-római kultúra teljes elvetésétől az átértelmező befogadásig többféle álláspont alakult ki. Az ókeresztény korban a görög egyházatyák klasszikus filozófiai terminusokkal kísérelték meg a teológiai igazságok pontosabb kifejtését. Az antikvitás értékelését illetően a vélemények eredője inkább a korlátozott elfogadás, mint az elutasítás felé mutatott. A 4–5. századra kikristályosodott az a nézet, hogy a keresztények élhetnek az antikvitás értékeivel, de tudniuk kell, hogy Jézus Krisztus felülmúlja és meghaladja a görög-római kultúrát.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave