Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Amidok

Az amidanyagokat nem fehérje N-nek is nevezik (NPN-anyagok). Kémiai szempontból karbonsavakból és aminokból (illetve ammóniából) vízelvonással levezethető vegyületek, vagyis az ammónia, illetve a primer és szekunder aminok acilezett származékai. A természetes takarmányok általában kis mennyiségben tartalmazzák őket. A növények amidanyagainak nagy többségét a karbamid, a N-tartalmú alkaloidok és a nitrátok adják. A takarmányok szabad aminosav-tartalma általában minimális – még akkor is, ha a gyenge minőségű fehérjét a biológiai érték javítása érdekében szintetikus aminosavakkal egészítik ki. A relatív magas karbamidtartalom főként a pillangós virágú zöld növényekre jellemző (lásd a 17. fejezetet). A nitráttartalom a talaj szervetlen N-pótlásával arányosan nő. Főként a pillangósokra, illetve a gyökgumósokra jellemző, hogy a növényben/gyökérben felszaporodik a nitrát. A karbamidot, az ammóniumsókat és a nitrátvegyületeket a kérődzők előgyomrában élő mikroorganizmusok fel tudják használni saját fehérjéik építésére közvetlenül vagy a hepatoruminális N-forgalmon keresztül (lásd 4.3.2. fejezet). Ily módon a kérődzők – a monogasztrikusokkal ellentétben – viszonylag jól értékesítik a takarmány NPN-anyagait. A sertéssel és baromfival végzett vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy a szervetlen N-források csak a tápcsatorna hátsó szakaszában tudnak értékesülni a bélbaktériumok által. A vékonybél terminális szakaszában és a vastagbélben képződött mikrobafehérje azonban nem tud felszívódni a tápcsatornából, így nem vesz részt a szervezet fehérjeforgalmában sem. A monogasztrikus állatok takarmányainak kiegészítése ammóniumsókkal vagy karbamidszármazékokkal megnöveli a vér ammóniumion- és karbamidkoncentrációját, amivel szemben az együregű gyomrú állatok sokkal kevésbé toleránsak, mint a kérődzők. A lovak kifejezetten érzékenyek a takarmány NPN-anyagaival szemben, és viszonylag kis mennyiség is az állat elhullását okozza.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave