Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Immunrendszert aktiváló hatás

A bélflóra folyamatos, de mégis dinamikusan változó stimuláló hatást fejt ki a gazdafaj immunrendszerére. A bél falában számos elszórtan elhelyezkedő, önálló nyiroktüsző mellett aggregálódott nyirokképletek, úgynevezett Peyer-plakkok is találhatók (6.4. ábra). Ez utóbbiak száma és mérete állatfajonként változik. Legnagyobb mennyiségben a csípőbélben találhatók. A belet a hasüregben rögzítő bélfodorral ellentétes oldalon, láncolatot alkotva helyeződnek. Szarvasmarhában a legnagyobbak: 25 cm hosszúak és 2 cm szélesek; számuk 25–40 között változhat. Lóban aprók, 4,7 mm átmérőjűek, de számuk akár 100 fölött is lehet. Sertésben szalagszerűek, 20–40 darab van belőlük, és egy kisebb hányaduk az epésbélben található. Madarakban nemcsak a bél falában lévő limfoid képletek csatlakoznak a bélcsőhöz, hanem egy külön immunszerv, a Fabricius-féle tömlő is. Ez a cloaca felső boltozatába szájadzó, primer immunszerv fontos szerepet tölt be, hiszen a madarak – különösen a vízimadarak – sok esetben találkoznak a cloacán keresztül bejutó antigénekkel (ez az ún. „cloacal drinking”). Így a különböző kórokozókkal szemben a bél ürege felől történik az immunrendszer aktiválódása.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave