Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


10.4. Fontosabb megállapítások

  • A magzat fejlődését a genetikai tényezőkön túl a környezeti hatások is nagymértékben befolyásolják. Az in ovo takarmányozás a madárembrió, míg az in utero takarmányozás az emlősmagzat (magzatok) táplálását jelenti, amelynek célja a növekedés és a fejlődés támogatása speciális táplálóanyagokkal.
  • A madarak esetében a korai táplálás egyik innovatív lehetősége a tojásba való injektálás módszere. A gyakorlatban az in ovo vakcinázás ismert, de a madárembrió táplálása még nem terjedt el. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a magzati lét végén biztosított speciális táplálóanyagok – elsősorban a szénhidrátok, illetve egyes aminosavak – javítják a tápcsatorna fejlődését a madárembrióban. Ezen keresztül hozzájárulnak a táplálóanyagok jobb értékesüléséhez és a növekedési teljesítmény fokozásához.
  • Az idevonatkozó vizsgálatok szerint pozitív hatású a tojások keltethetőségére és a madarak ellenálló képességére – valamint több kísérlet szerint a hústípusú baromfi növekedési teljesítményére is – a vitaminok közül az aszkorbinsav- és az α-tokoferol-, valamint az omega-3 zsírsavkiegészítés. Mivel az eddigi vizsgálatok eredményei biztatóak, és a baromfiszektor az egyik legdinamikusabban fejlődő ágazat, az in ovo takarmányozással foglalkozó kutatások a közeljövőben várhatóan nagyobb lendületet vesznek, és az eredményeket rövid időn belül a gyakorlat is hasznosítani fogja.
  • Az in utero táplálás célja olyan takarmányozás kialakítása, amely kielégíti mind a magzatok, mind a placenta optimális fejlődésének igényét, és figyelembe veszi mindazokat a tényezőket, amelyek meghatározóak a vehem fejlődési programja során. A témában megjelent közlemények arra is felhívják a figyelmet, hogy a vemhes állatok takarmányozása során különös figyelmet kell fordítani a vehem táplálóanyag-ellátására, amely nem csupán az anya optimális kondíciójának függvénye.
  • Az in utero takarmányozás gyakorlati megvalósítása során tekintettel kell lenni arra, hogy a magzatok programozott fejlődése során vannak olyan kritikus vagy éppen fogékony időszakok, amikor speciális táplálóanyag-kiegészítéssel jelentősen befolyásolni lehet az állatok későbbi teljesítményét. Az intrauterinális környezet és táplálóanyag-ellátás hatással van a magzat (magzatok) génexpressziójára, így az adaptáció nem csupán a rövid távú túlélést segítheti, de hosszú távon is meghatározó jelentőségű a szövetek, a szervek és a szabályozó mechanizmusok tekintetében. A megváltozott, hosszú távra kiható „átprogramozást” prediktív adaptív válasznak hívja az irodalom.
  • Az idevonatkozó vizsgálatok azt mutatják, hogy in utero táplálás esetén elsősorban nem a teljes táplálóanyag-ellátást kell növelni, hanem csak egyes táplálóanyagok – például a vitaminok és az aminosavak – mennyiségét annak érdekében, hogy nagyobb vitalitású, egészségesebb utódok jöjjenek a világra.
 

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave