Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Fehérje- és aminosav-ellátás

A gazdasági haszonállatok fehérjeellátása nem csak az optimális növekedés és termelés elérése miatt fontos, hanem a szervezet immunrendszerének optimális működése szempontjából is. Az intenzív növekedés időszakában fehérjehiányos takarmányozás esetén (3% vs. 23% fehérje) az állatok védekezőképessége nagymértékben elmarad azokhoz a társaikhoz képest, amelyek a növekedés szükségletének megfelelő fehérjeellátásban részesülnek (Jahoor et al., 1995). Elégtelen fehérjeellátás esetén számolnunk kell többek között a T-sejtek – főként a T CD4+ (helper) sejtek – számának, a szekretoros IgA és más antitestek termelésének csökkenésével, valamint a fagociták elégtelen működésével (Chandra, 1992). Ugyanakkor a takarmány fehérjetartalmának mérsékelt csökkenése nem rontja a szervezet immunvédelmét. A szervezet antigénre adott válasza rendkívül komplex. A termékképzés fehérjeszükségletéhez képest az immunfunkciók jóval szerényebb mennyiségű fehérjét igényelnek. A természetes immunválasz-reakciókban kulcsszerepet játszó leukociták például egy brojler csirke testszöveteinek mintegy 0,4%-át, míg az antitesttermelés a testtömeg kevesebb, mint 0,1%-át teszi ki immunizált madarakban (Klasing, 1998). A fehérjeigény elsősorban az infekciót követően, a veleszületett immunválasz aktivációja, ezen belül is elsősorban az akut fázis fehérjeszintézise miatt nő meg. Amennyiben az antigénnel való találkozáskor nincs nagyobb mennyiségű felhasználható fehérje, akkor a szervezet fehérje-anyagcseréje megváltozik. Az immunválaszért felelős szervek (burza, máj) fehérjeszintézise nő (akut fázis fehérjetermelése), amelynek aminosavigényét korlátozott fehérjeellátás esetén a legnagyobb tartalékból, az izmokból biztosítja a szervezet. Ennek az a következménye, hogy immunológiailag aktivált állapotban csökken a test fehérjegyarapodása, azonban nem feltétlenül csökken az állat celluláris és humorális immunválasz-képessége (Crenshaw et al., 1986; Kelley és Easter, 1987; van Heugten et al., 1994).

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave