Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Glutamin, glutaminsav

A glutaminnak az anyagcserében betöltött legfontosabb szerepe a következőkben foglalható össze: a glutamin amid nitrogénje a purin, a pirimidin és az amino-cukrok bioszintézisében vesz részt, továbbá szénlánca és α-aminocsoportja révén a prolin, az ornitin és az arginin prekurzora (Wu, 1998). A glutamin, illetve a glutaminsav nem tartoznak az esszenciális aminosavak közé egyik állatfaj esetében sem. A két aminosav mégis komoly figyelmet kapott az elmúlt időkben a takarmányozásimmunológiával foglalkozók körében. Már korábban ismert volt, hogy a glutamin a szervezet számos immunfolyamatában részt vesz, segíti a limfociták proliferációját (dózis-válaszhatás), a makrofágok fagocitóziskapacitását és a limfokin aktiválta ölősejtek (LAK) aktivitását. Humán vizsgálatok és állatkísérletek is igazolják, hogy a glutamin energiaforrásként szolgál a limfociták és a vastagbél-enterociták differenciálódása és proliferációja során (Newsholme és Parry-Billings, 1990; Wu et al., 1997). A glutaminnak ezenkívül szerepe van a szabad gyökök számának csökkentésében és a citokinek termelésében (Newsholme et al., 1999), a mukóza struktúrájának fenntartásában (Panigrahi et al., 1997) és a bél mucinszintézisében, ezáltal a baktériumok elleni immunológiai és fizikai védekezés megerősítésében (Khan et al., 1999).

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave