Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Bevezetés

Mind az állatok takarmányozásában, mind a humán táplálkozásban ma már rendkívül fontos szerepe van az analitikának. Kémiai analízis nélkül nem lehet pontos információnk a takarmánnyal felvett táplálóanyagok mennyiségéről, a takarmányban lévő esetleges veszélyes anyagokról, vegyületekről. Tehát nem beszélhetünk biztonságos takarmányról és ezáltal biztonságos állati eredetű élelmiszerről sem. A több mint száz éve kifejlesztett weendei, már klasszikusnak számító takarmányanalitikai rendszert napjainkban is használjuk a legfontosabb makroösszetevők vizsgálatára, illetve még ma is ezek a vizsgálati eredmények képezik a takarmányok energiaszámításának az alapját. Azonban egyrészt a weendei rendszer hiányosságai, másrészt a takarmányok szervetlen és szerves mikroösszetevői iránt mutatkozó érdeklődés miatt megindult a takarmányanalitika gyors fejlődése a spektroszkópiai eljárások és a különböző elválasztástechnikai rendszereken alapuló kromatográfia felé. Az a felismerés, hogy a takarmányok a hasznos összetevők mellett antinutritív és nemkívánatos anyagokat is tartalmazhatnak, további analitikai fejlesztéseket ösztönzött. Az egyre szofisztikáltabb módszerek igen alacsony koncentrációk, úgynevezett maradékszintek pontos mérésére is alkalmasak, ezáltal megfelelnek a főként jogszabályokban meghatározott takarmány- és élelmiszer-biztonsági követelményeknek. A különböző, ma használatos legmodernebb analitikai módszereket elsősorban a vegyészeknek, analitikusoknak, a laboratóriumokban dolgozóknak kell ismerniük. Ennek ellenére úgy véljük, hogy ma már a takarmányos szakembereknek is több információra van szükségük ezen a területen, ha jó minőségű, biztonságos, a humán táplálkozási elvárásoknak jobban megfelelő állati eredetű élelmiszer-alapanyagot akarnak előállítani.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave