Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


A matematikai modellezés története

Az első matematikai modelleket, amelyek az állatok növekedését és táplálóanyag-szükségletét becsülték meg, 1940 és 1960 között dolgozták ki (Blexter, 1962; ARC, 1965; FAO/WHO, 1957, 1965). Ezekben a modellekben az energia és a fehérje értékesülését faktoriális módon ábrázolták, és elsősorban az állatok szükségletét becsülték meg egy adott testtömegre vonatkoztatva. A faktoriális megközelítés azt jelenti, hogy a táplálóanyag-szükséglet kiszámítása során figyelembe vették, hogy a táplálóanyagok és az energia különböző hatékonysággal használódnak fel, ha azt hőtermelésre, létfenntartásra vagy a különböző termékek előállításához használja fel a szervezet. A számításokat tapasztalati úton megállapított egyenletekre alapozták, amelyek eredményeként egy statikus-empirikus növekedési modellt fejlesztettek ki (Blexter, 1962). Baldwin (1970), majd Baldwin és Smith (1971) alkották meg az első olyan számítógépes szimulációs modellt, amely már az állati szervezetben lezajló fontosabb biokémiai folyamatok akkori ismereteire épült. Az első sertés növekedési modellt Whittemore és Fawcet (1974, 1976) fejlesztették ki: ennek nagy hatása volt a később kidolgozott modellekre is. Többségében ezeket a modelleket is empirikus egyenletekre alapozták, de a fehérje értékesülését már mechanisztikus módon közelítették meg (Black, 1995b).

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave