Czvikovszky Tibor, Mészáros László, Toldy Andrea

A fenntartható fejlődés technológiái


Bevezetés

Az anyagtudomány fejlődése napjainkban is töretlen, köszönhetően az emberiség fokozódó igényének a még kényelmesebb környezet megteremtése iránt. Ahhoz kétség sem férhet, hogy az anyagtudománynak kulcsszerepe van a fenntarthatóság szempontjából. Az anyagtudományi fejlesztések célja nagyon sokféle lehet, ahol sokszor ellentmondónak tűnő problémákat kell megoldani. Itt például meg lehet említeni azt az igényt, hogy minél hosszabb ideig tudjunk használni egy terméket minőségromlás nélkül, viszont azt is szeretnénk, hogy amennyiben már nincs szükségünk a termékre, azaz hulladékká válik, akkor a környezetre minél kisebb terhelést jelentsen. Egy szintetikus polimerterméknél ez azt jelenti, hogy stabilizátorokat kell alkalmazni a hosszú élettartam miatt, viszont így a lebonthatóság csökken. Mindezekhez még egy nagyon fontos igény is társul: az alapanyag maradjon olcsó. Egy ilyen magas szintű elvárásokkal teli környezetben kerültek felfedezésre a nanorészecskék, amelyek különleges és sokszor egyedülálló tulajdonságaikkal hívták fel magukra nemcsak a kutatók, hanem a társadalom többi rétegének is a figyelmét. Azonban ezen különleges tulajdonságokat kihasználni és azokat az emberiség szolgálatába állítani nem egyszerű feladat. Ehhez hosszú kutatómunka szükséges, ami megint csak ellentmondást szül egy olyan világban, ahol az „azonnaliság” egy rendkívül fontos szempont. Számos olyan hírrel találkozunk, amikor gépjárműveket, elektronikai eszközöket hívnak vissza a gyártók, mert kiderült róluk, hogy valamilyen veszélyt hordoznak magukban. Ez nagyrészt a versenyképesség megőrzése érdekében a tesztelésre, hibakeresésre fordított idő kényszerű és jelentős lecsökkentésére vezethető vissza. Az nem kérdés, hogy a nanorészecskék a magukban rejlő tulajdonságaik révén helyt fognak tudni állni a mérnöki anyagok területén, a kérdés csak az, hogy mikor történik meg az igazi áttörés.

A fenntartható fejlődés technológiái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 400 5

Civilizációnk megjelenési formája: a technika. Egy társadalom technikai fejlettségéből, e technika elterjedtségéből, hatékonyságából, hozzáférhetőségéből megítélhető az adott társadalom jóléte, gazdasági színvonala. Azonban ez csak a külső keret. A civilizáció teljes tartalma ennél sokkal több: annak fontos vonása a kultúra, a technika feletti szellemi műveltség. Technika és kultúra – mint a „hardver” és a „szoftver” – együtt jellemzi a civilizációt.

Nyugati, keresztény civilizációnk fejlődése az első ipari forradalom óta szinte töretlen, abból a földközi-tengeri szellemi örökségből kiindulva, amit a görög, római, zsidó, keresztény kultúra gyökereiből merítettünk. Technikai vívmányainkat az egész világ igyekszik ellesni, megtanulni, átvenni, s így gazdasági eredményeinket (pl. GDP) utolérni. Technikánk, s így jólétünk fenntarthatósága, további fejlődési lehetőségünk viszont erősen kétségessé vált az induló 21. században. Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a mi nyugati civilizációnk – amely számszerűleg is csak a világ egyhetedére terjed ki –, csak egy a többi (kínai, indiai, japán, arab, afrikai, dél-amerikai stb.) civilizációk között, amelyek kulturális örökségét nem becsülhetjük alá. A világ egyensúlytalansága: a „gazdagok” aránytalan pazarlása, és a „szegények” nélkülözése közötti ellentmondás nemcsak társadalmainkat osztja meg, hanem világméretű feszültségekhez vezet.

A technológiák fenntartható – így a Föld erőforrásaival és a környezettel egyensúlyban tartható – fejlődésén tehát az egész emberiség jövője múlhat. A pazarló fogyasztásnak határa kell hogy legyen. A mennyiségi fejlődés előre jelezhetően korlátozott, de a minőségi fejlődés korlátai még messze vannak. A technika szakemberei számára a szakadatlan fejlesztés és megújulás, az innováció egyre nagyobb, egyre fontosabb feladat, ha másért nem, akkor a magasabb hatékonyság, az alacsonyabb anyag- és energiafelhasználás, az újrahasznosítás, az egészséges körforgás (recycling) érdekében.

A technikatörténet tanulságaiból kiinduló és a korunk fő technológiai ágazatait áttekintő előadássorozat ezt a fejlesztési koncepciót szem előtt tartva, a mai és jövő technológiák fenntartható fejlődésébe vetett hitre alapoz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-fenntarthato-fejlodes-technologiai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave