Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


A KOMPLEX NYELVHASZNÁLAT KEZDETEI

A nyelvelsajátítás e szakaszába érve a gyerekek beszédében megjelennek a nyelvtani szerkezetek, főként azért, mert szókincsük ekkor már olyan méretű, hogy a szavak hosszú sorát összefűzve fontossá válik azok egymáshoz való viszonyának jelölése a jelentés pontosítása végett. Ez a szakasz elsősorban a nyelvtani és szókincsbeli fejlődés terepe, s ebben az időszakban, kettő és hat év között a gyerekek mentális és társas élete is átalakul a nyelvhasználat következtében. Az élővilágban páratlan és egyedülálló, ahogy a kétéves gyermek utánozhatatlan hatékonysággal és könnyedséggel tanulja meg anyanyelvét. Tizenöt hónapos korban átlagosan hat szót mondanak, vagyis aktív szókincsük körülbelül ennyire tehető. E korai szókincset alkotó szavak többnyire gyakori tárgyak, személyek (főnevek) és a mindennapi cselekvések (igék) közül kerülnek ki. A gyerekek passzív szókincse, vagyis azon szavak összessége, melyeket megértenek, a beszélt szavak számának átlagosan öt-tízszerese. Hároméves korára egy óvodáskorba lépő gyermek közel ezer szót használ, s ekkor a számára ismert szavakat megtanulja új kontextusban, a megszokottól eltérő környezetben, eltérő társaságban is használni. Ekkorra passzív szókincse elérheti a tízezer szót. Hatéves korra már 8–14 000 szavas aktív szókincse van egy átlagos kisgyermeknek, s ennél jóval többet megért, így már szinte bármilyen mesét, történetet meg lehet vele osztani, ami azt jelenti, hogy szinte felnőtt szintű társalgópartnerként tudunk vele beszélgetni.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave