Racsmány Mihály (szerk.)

A fejlődés zavarai és vizsgálómódszerei


A hibaelemzés eredményeinek összefoglalása

  1. A legfőbb különbség a WSz-csoportban a PPL TF-adataihoz képest a MÖGÖTT kifejezések viszonylagos könnyűsége és a MELLETT kifejezések nehézsége volt.
  2. A TARTÁLY viszonyok könnyebbek voltak, mint a FELÜLET viszonyok, ami megfelel az irodalomban található tipikus fejlődéssel kapcsolatos általános megfigyeléseknek (Pléh, Vinkler, Kálmán, 1997).
  3. A WSz-gyerekek számos ösvény típus hibát ejtettek (pl. STATIKUS kifejezéssel válaszoltak egy FORRÁS típusú kérdésre), valamivel többet a névutóknál, mint a ragoknál. Minden behelyettesítés CÉL és STATIKUS típusú volt. A FORRÁS hibáknál a többség STATIKUS kifejezést használt. Bár a WSz téri nyelvi képességek egy korábbi vizsgálatában Landau és Zukowski (2003) is talált ösvénytípus hibákat, ez a fajta hiba magyar WSz-személyeknél némiképp meglepő, mivel a nyelv a kérdőszavakban egyértelműen kódolja az ösvény szerinti distinkciókat. Ezzel a kérdéssel kapcsolatban kontrolladatokra lenne szükség, de az eredmények az elvárásainkkal ellentétben arra utalnak, hogy a WSz-személyek nem tudják a nyelvi jelzéseket mankóként használni a válasz ösvénytípusának kiválasztásában.
  4. Á téri viszony hibák nagyon heterogének voltak. Kb. 7–10%-ban az ellenkező viszonyt kódolták, és körülbelül a hibák 20%-ában fordult elő az, hogy összekeverték a függőleges és vízszintes tengelyt, bár a téves elhelyezési és produkciós hibák mind a referenciatárgy fő tengelyei mentén történtek, ami megfelel a Tanz (1980) által megfigyelt TF-hibamintázatnak. Ezzel kapcsolatban is kontrolladatokra van szükség, hogy határozott állításokat tehessünk ennek a mintázatnak (vagyis a függőleges és vízszintes tengely összekeverésének) a tipikusságára vonatkozóan.

A fejlődés zavarai és vizsgálómódszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 500 2

Kötetünk az ismertebb fejlődési zavarok kurrens tudományos elméleteit és vizsgálómódszereit mutatja be. Az olvasó az egyes vizsgálati területek vezető hazai szakértőinek munkáin keresztül betekintést nyerhet az autizmus, a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar vagy a diszkalkulia kutatásának legfontosabb kérdéseibe.

Hivatkozás: https://mersz.hu/racsmany-a-fejlodes-zavarai-es-vizsgalomodszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave