Kiss György

A foglalkoztatás rugalmassága és a munkavállalói jogállás védelme

(Egy lehetséges megközelítés a munkajogviszony tartalmának vizsgálatához)


5  Lásd erről a német jogban részletesen Gotthard, Michael: Arbeitsrecht nach Schuldrechtsreform. München, C. H. Beck, 2003.; Däubler, Wolfgang: Schuldrechtsmodernisierung und Arbeitsrecht, Neue Zeitschrift für Arbeitsrecht. 2001, 1329–1332. o.; Boehmke, Burkhard: Schuldvertag und Arbeitsverhältnis. München, C. H. Beck, 1999.; Reinecke G. Thomas: Kontrolle allgemeiner Arbeitsbedingungen, Der Betrieb. 2001, 583–587. o.; Hromadka, Wolfgang: Schuldrechtsmodernisierung und Vertragskontrolle im Arbeitsrecht. Neue Juristische Wochenschrift, 2002, 2523–2530. o.; az angol jogban Watson, Loraine: Employees and the Unfair Contract Terms Act. Industrial Law Journal, 1995, 323–336. o.; a francia jogban Antonmattei, Paul-Henry: Les clauses du contrat du travail. Liaisons, Rueil-Malmaison, 2009.; Mazeaud, Antoine: Droit du travail. Paris LGDJ, 2008, 323–330. o.; Pélissier, Jean – Supiot, Alain – Jeammaud, Alain: Droit du travail. Dalloz, Paris, 2006, 466–468. o.; Összehasonlító elemzését lásd König, Dorothea: Die Inhaltskontrolle von Arbeitsverträgen in Deutschland, England und Frankreich. Freiburg, Rumbach Druck- und Verlagshaus Gmbh & Co. KG, 2010.

A foglalkoztatás rugalmassága és a munkavállalói jogállás védelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 295 923 8

A monográfia célja a munkajogviszony kontraktuális alapjának újragondolása. A munkaszerződésnek a magánjogba történő beillesztése ugyanis olyan feszültséget keltett, amely a klasszikus szerződési tan alapján nem volt feloldható. A munkaszerződés mellérendeltségi és a munkajogviszony alá-fölérendeltségi jellegének lényegi különbözősége idővel magával hozta a munkavállaló védelme intézményrendszerének a kialakulását, amelynek elfogadása jogdogmatikai problémákat indukált. Mivel a védelem alapvetően közjogi eszközökkel valósult meg, több alkalommal megkérdőjeleződött a munkajognak a magánjog rendszerében való helye, és felerősödött a munkajog szociális jogi minősítése. Ezen a helyzeten ugyan lényegesen változtatott az ún. kollektív munkajog megjelenése, de egyes intézményeinek (kollektív szerződés, üzemi alkotmányjog, sztrájkjog) leképezése a tradicionális magánjog eszközeivel újabb kérdéseket vetett fel.

A múlt század hetvenes éveiben egy új szerződéses elmélet bontakozott ki. A relational contract teóriája a hosszú távú együttműködésre, a tartós szerződésekre (Dauerschuldvertrag vagy Langzeitvertrag, long-term contract), a szerződés ún. incomplete tartalmára, és a kapcsolatnak a változó körülmények közötti fenntartására épül. Természetesen nem minden típusú szerződés írható le a relational contract indikátoraival, ugyanakkor egyre gyakrabban merül fel a munkaszerződés relational contract-ként való minősítése, annak ellenére, hogy a legújabb munkavégzési, foglalkoztatási(?) módszerek ennek ellentmondani látszanak.

A szerző elsősorban azt vizsgálja, hogy az egyéni munkajogviszonyt jellemző alá-fölérendeltség ellenére, létezik-e olyan összetartó erő a munkaszerződés alanyai között, amely a felek kapcsolatát a magánjogi szerződés klasszikus elvei alapján képes meghatározni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-a-foglalkoztatas-rugalmassaga-es-a-munkavallaloi-jogallas-vedelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave