Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


A Practical Conceptualization of TVET

Napjainkban a szakképzés gyorsan változó szerepének és intézményrendszerének keretei között a felnőttoktatás és -képzés fogalmi definíciói még kiforratlanok, értelmezésük gyakran ellentmondásos, használatuk még szakmai körökben sem egyértelmű. A fogalmak eltérő értelmezése a szakmai kommunikáción túl hátráltatja e területen a kutatási tevékenységet, így a szakképzési irányelvek kidolgozásának nehezítő tényezője. A tanulmány áttekinti a szakképzés nemzetközi világában használt főbb definícióikat, a szakképzés dimenzióit és funkcióit, ezzel kíván hozzájárulni egy több szempontnak megfelelő, átfogó szakképzési koncepció kidolgozásához. Ezek a szempontok episztemológiai (a tacit tudás értelmezése), pedagógiai (a tapasztalati tanulás kérdésköre) illetve szocio-ökonómiai jellegűek, de a dolgozat kitekint a felnőttkori tanulás formális illetve nem formális útjaira is, figyelembe véve, hogy a tanulás iskolai vagy munkaalapú megközelítése mind-mind nagy jelentőséggel bír a szakképzés rendszerszintű megközelítésekor, a jelenségek értelmezésekor. Ez a megközelítés igaz az oktatási rendszer minden szintjén, az alapoktatástól az egyetemig, fókuszálva a gyakorlatiasság (gyakorlatközpontúság), a műszaki- és mérnöki tudományok, és egyre inkább más foglalkozási területek felé. A sokszempontú megközelítés azonos célt szolgál: a szakképzés, a szakmatanulás professzionális szintre emelését.

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave