Gellén Márton, Hosszú Hortenzia, Szabó Tamás

Közpolitika

Bevezetés, összehasonlítás, fejlesztés


Az EUPAN az Unió döntéstámogató egyeztető fórumaként a közigazgatásra mint a tagállamok (és a Közösség) versenyképességét előnyösen befolyásolni képes nagy rendszerre tekint oly módon, hogy a versenyképességhez való hozzájárulás nem csupán a közigazgatásra fordított összegek csökkentésével képzelhető el. Más, inkább a főáramú közgazdaságtan által inspirált szervezetek, mint a Világbank és az IMF, illetőleg hosszú időn keresztül az OECD pusztán ezt az egy dimenziót vizsgálták a közigazgatásra vonatkozó javaslataik megfogalmazása során. E szervezetek szóhasználatában a „strukturális reformok” kifejezés elsősorban a közkiadások szerkezetének átalakítását, csökkentését jelenti.336 E felfogással szemben az EU, amelyet szintén tekinthetünk donorszervezetnek, akárcsak az említett szervezeteket – bár számos, markánsan eltérő jellegzetességgel, amelyek részletes kifejtése nem tartozik az itt elemzett tárgykörbe –, nem csupán úgy tekint a közszektorra, ezen belül a közigazgatásra, mint a „kiadási oldalt terhelő költségre”, hanem felismeri, hogy a közigazgatás valódi funkciójának eredményes megvalósítása esetén képes a nemzetgazdaság egészének növekedéséhez és stabilitásához jelentős mértékben hozzájárulni. Ezen megközelítés, mely a közszektor és a magánszektor harmonikus együttműködését tűzi célul, érdekelt a közszektor sajátos funkcióinak fejlesztésében. Úgy is fogalmazhatunk, hogy az EUPAN által a legutóbbi időben képviselt szellemi áramlat újdonságot jelent a korábbiakhoz képest, ha az állam leépítése helyett az állami funkciók (de lehetőleg nem a költségek) megerősítését támogatja. Az államszerep erősítésének módja az EUPAN kezdeményezések és érdeklődési körök elemzése révén megállapíthatóan a működőképes mérési technológiák elterjesztése és ezekkel összefüggésben az operacionalizált közpolitikai szemlélet volna.337

Közpolitika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 626 8

Mi a közpolitika? Milyen politika az, ami eleve nem „köz-”? Sokan még mindig hajlamosak rácsodálkozni, hogy ilyen is van. Pedig a jogi szemléletű közigazgatás csak csigahéj lakó nélkül: szilárd, tartós, de önerőből nem jut sehová.

A közpolitika lényege is ez: ha az emberi közösségnek már van jogállami, demokratikus és remélhetőleg hatékony szervezete, akkor érdemes lenne e szervezetet olyan tevékenységek felé irányítani, amelyek lehetőleg ésszerűek, és a közösség érdekét szolgálják. A közpolitika erre kínál eszköztárat: fogalmakat, gondolatokat, módszereket, elolvasható szakirodalmat, társakat, akikkel fontos tartalmi felismeréseket meg lehet osztani.

A könyv szerzői és lektorai egyetemi oktatók. Amellett, hogy kézikönyvként is forgatható, a kiadvány tankönyvként szolgál a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gellen-hosszu-szabo-kozpolitika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave