Gellén Márton, Hosszú Hortenzia, Szabó Tamás

Közpolitika

Bevezetés, összehasonlítás, fejlesztés


305 Halford J. Mackinder 1904-es elmélete szerint a „heartland” (szívtájék) Kelet-Európában van, és aki uralja, dominálja Kelet-Európát, az dominálja a világpolitikát is. A Monroe-elv 1823-ban az „Amerika az amerikaiaké” felszólítással igyekezett az európai hatalmakban (angolok, franciák) tudatosítani az erősödő Egyesült Államok igényét mindenféle külső kolonizációs törekvés elutasítására az észak-amerikai kontinensen. A Manifest-destiny már az USA hatalmi igényeit legitimálta Észak-Amerikában, majd a Mahan tengernagy nevével fémjelzett Mahan-elv már egyértelműen megfogalmazta az Egyesült Államok flottaépítési és ezzel mint általános tengeri hatalom megjelenésének törekvését. Lásd bővebben: Bernek Ágnes: Geopolitika és/vagy geoökonómia – A 21. század világgazdasági és világpolitikai folyamatainak összefüggései. Geopolitika a 21. században, 1. évf. 2010/1.

Közpolitika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 626 8

Mi a közpolitika? Milyen politika az, ami eleve nem „köz-”? Sokan még mindig hajlamosak rácsodálkozni, hogy ilyen is van. Pedig a jogi szemléletű közigazgatás csak csigahéj lakó nélkül: szilárd, tartós, de önerőből nem jut sehová.

A közpolitika lényege is ez: ha az emberi közösségnek már van jogállami, demokratikus és remélhetőleg hatékony szervezete, akkor érdemes lenne e szervezetet olyan tevékenységek felé irányítani, amelyek lehetőleg ésszerűek, és a közösség érdekét szolgálják. A közpolitika erre kínál eszköztárat: fogalmakat, gondolatokat, módszereket, elolvasható szakirodalmat, társakat, akikkel fontos tartalmi felismeréseket meg lehet osztani.

A könyv szerzői és lektorai egyetemi oktatók. Amellett, hogy kézikönyvként is forgatható, a kiadvány tankönyvként szolgál a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gellen-hosszu-szabo-kozpolitika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave