Mit is jelent pontosan a sporttudomány? Az emberiség testkulturális (testnevelési és sport-) tevékenysége során létrejött és összegyűjtött tapasztalatok és nézetek tudományosan igazolt rendszereként, a testkultúrát leképező tudományként határozhatjuk meg. A sporttudomány kutatási területe nagyon összetett, tipikusan interdiszciplináris tudományág.
Alapkategóriái a testnevelés, a testgyakorlás, a teljesítménynövelő tevékenységek, az edzés, a sportok (egészségmegőrző, prevenciós, rekreációs sportok), a szabadidőt kitöltő fizikai aktivitások, a rehabilitációs, gyógyító tevékenységek, a gyógytestnevelés, illetve a mozgás, a zene és a tánc kapcsolatain keresztül érvényesülő művészeti, előadói tevékenységek – olvasható a Szatmári Zoltán főszerkesztésében megjelent Sport, életmód, egészség című könyvben.
Tudomány és sport
A tudomány a sporttal kapcsolatban a következő kérdéseket fogalmazza meg: hogyan lehet az emberi teljesítőképességet egészségkárosodás nélkül növelni? Milyen pozitív hatásai vannak a rendszeres testmozgásnak? Az élsporttal kapcsolatos kutatásokról gyakrabban lehet hallani, de legalább ilyen fontos az a kérdés, hogy miként lehet neveléssel, pedagógiai eszközökkel a sportolást napi rutinná, az élet természetes velejárójává tenni már gyermekkorban.
„A sport sokak számára egyre inkább szórakozást és üzletet is jelent, nem csupán testmozgást és egészségmegőrzést, ezért külföldön és Magyarországon egyaránt felerősödött az e témákkal kapcsolatos tudományos tevékenység” – emeli ki a Lapsánszky András szerkesztésében megjelent Közigazgatási jog III. című könyv.
Azt, hogy a sokszínű és összetett sporttudomány igazi interdiszciplináris terület, mi sem bizonyítja jobban, mint a sportot társadalomtudományi megközelítésből vizsgáló kutatók egyre gyarapodó száma. Ma már nem nehéz olyan közgazdászt találni, aki a sport és az üzlet kapcsolatáról beszél a szélesebb nyilvánosság előtt. Ugyanígy a szociológiai kutatások témái között is növekvő számban találhatunk sporttal kapcsolatosakat, például egy-egy szurkolótábor társadalmi összetételének vizsgálatát illetően. További tudományterületek kapcsolódását vizsgálva ma már az is közismert tény, hogy a mentális felkészítés jelentősége is ugrásszerűen megnőtt, egy-egy nagy megmérettetés előtt pszichológus készíti fel a versenyzőket.
A MeRSZ online könyvtár sporttudományi könyveit az olvasói igényeknek megfelelően folyamatosan bővítjük. A kínálatban a sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdéseiről éppúgy találhatsz könyveket, mint a rekreációról vagy a sportkardiológiáról.
A MeRSZ használatával hatékonnyá válik a sporttudományi könyvek szövegeinek feldolgozása is: például egyéni jegyzeteket lehet benne létrehozni, könyvjelzőket szúrhatsz be a művek szövegébe, kedvenc könyveidet pedig megjelölheted, és egyetlen kattintással el is érheted.