9.2.4. A képzési folyamat tipikus hibái, problémahelyzetei

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szervezeti képzési programok megvalósítása során számos problémahelyzettel kerülhetünk szembe. Nem ritka, hogy a munkahelyi környezetben szerveződő képzések kereteiről nehéz információkat gyűjteni, hiszen több szervezet üzleti titokként kezeli azokat – különösen igaz lehet ez a vezetők számára összeállított képzési programokra, know-how-ra. Gyakori hiba, hogy a cégek nem gondolják végig, hogy a képzés során „előállított” ismeret, tudás, készség stb. tudja-e támogatni a szervezet hosszú távú céljait. A szervezeti célok elemzése során fennáll az a veszély, hogy leginkább a közvetlen, rövid távú célokat veszik figyelembe, és nem fordítanak kellő figyelmet az időigényesebb és kevésbé látványos képesség- és készségfejlesztő programokra (Klein, 2003).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Napjaink kihívásainak a szervezetek akkor tudnak megfelelni, ha jelentős paradigmaváltást fogadnak el a képzések céljainak meghatározásában és a képzések tervezésében – hangsúlyozza a Nemeskéri–Pataki szerzőpáros (Nemeskéri–Pataki, 2007). Ez szerintük megmutatkozik a képzési igények szervezeti beágyazódásában, a képzési igények meghatározásában, vagyis abban, hogy a ma vagy a jövő igényeit elégítse-e ki a képzés, illetve megjelenik a képzések tartalmában és a képzések módszereiben is. Egy szervezet működése során akadnak olyan hiányosságok a tudás, illetve a készségek terén, amelyek nem megfelelő munkavégzéshez, ezáltal elmaradó teljesítményhez vezetnek. Képzéssel azonban nem lehet megoldást találni minden szervezeti problémára. Fontos, hogy a probléma feltárását követően megvizsgáljuk, hogy annak megoldásában a képzés segíthet-e, és ha igen, az milyen mértékű hozzájárulást jelent.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Gyakran találkozhatunk azzal a jelenséggel, hogy néhány rendszeresen megtartott képzési program alapján a cégek már kimagaslónak ítélik saját képzési rendszerüket, miközben formális értékelésének kevés figyelmet szentelnek. A komplex képzési rendszerek működtetése nem a HR-részleg munkatársainak „egyszemélyes” feladata, abban a vezetői hierarchia tagjainak éppúgy meghatározó szerepük van, mint a külső HR-tanácsadó, illetve „tréningcégeknek”.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fentieket összefoglalva az olyan képzési és fejlesztési rendszerrel, amelynek keretében a munkatársak tanulása, fejlődése a rövid és hosszú távú szervezeti célok elérését támogatja, összetett elvárásrendszert kell kielégíteni. Ezek közül a fontosabbak, hogy

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • legyen hatékony,
  • motiválja a résztvevőket a tanulásra,
  • körültekintően megfogalmazott célokat határozzon meg és közvetítsen,
  • biztosítsa, hogy a tudástranszfer-veszteség minél kisebb legyen,
  • olyan szisztematikus programtervezést használjon, amelynek folyamatos javítása az értékelési eredményekre alapozva valósul meg.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave