Nyomárkay István

Szláv szomszédaink


Szomszédaink rólunk. A horvátok

Horvát részről azt az objektív és bizonyos mértékig pragmatikus hozzáállást, amely Nikola Škrlec (Skerlecz Miklós) Zágráb megyei főispánnak az 1790-es tartománygyűlésen elhangzott (természetesen latin nyelvű) kijelentéséből kitűnik – „quod nos in particulari attinet […] ut nos indissolubili nexu Hungariae jungamus…” („ami bennünket illet [ti. az a lényeges], hogy feloldhatatlan kötelékkel kötődjünk Magyarországhoz…”) – a horvát történetírók úgy értelmezik, hogy a magyarokkal való szorosabb szövetség hangsúlyozásában a bécsi udvar elleni összefogás gondolata húzódott meg. Az illírizmus eszméinek terjedése eredményezte, mint láttuk, a nemzeti identitástudat erősödését és – miután a nemzet legalapvetőbb jellemzője a nyelv – a törekvést az anyanyelv tudatos fejlesztésére. Ezeket a törekvéseket csupán bizonyos fokig katalizálta a magyar nyelv először fakultatív, majd kötelező bevezetése. Később, a 19. század elejétől a magyarokkal való szellemi közösség érzése nagyrészt megszűnik, és noha az egyre nagyobb számban megjelenő röpiratokban és időszakos kiadványokban a magyarokat még sokáig követendő példaként említik, ez csupán a magyar nyelv tudatos és eredményes fejlesztésére vonatkozik.

Szláv szomszédaink

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 130 1

Vajon ismerjük-e szomszédainkat: a horvátokat, szerbeket, szlovénokat, szlovákokat és ukránokat? Hogyan fejlődtek a szláv nyelvek? Hol volt a szlávok őshazája? Értjük-e, ha egy szláv vendégünk uzsonnára cseresznyét, vacsorára pecsenyét kér? És értik-e a szlávok, ha azt mondjuk: „Az ország érseke a sátorban virraszt"? Hogyan látnak minket szláv szomszédaink? És mi hogyan látjuk őket?

A Pont könyvek sorozat új darabja, a Szláv szomszédaink érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nyomarkay-szlav-szomszedaink//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave