Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A morfológiai modell: Szétosztott Morfológia

A modern generatív morfológia legbefolyásosabb elméletei két típusba oszthatók aszerint, hogy milyen státust tulajdonítanak az inflexiós affixumoknak (l. az 1.2. pontot). Az egyik típusú elméletek szerint ezek az affixumok önállóan léteznek mint lexikai elemek, és esetleg (de nem szükségszerűen) a szintaxisban is különállhatnak az őket felvevő tövektől. A másik elmélettípus csak fonológiai (hangalaki) jelenségként kezeli az inflexiós toldalékokat: a szintaxisban a „toldalékok” csak mint jegyek (szám, személy, nem stb.) rakódnak rá a tőre, és az így előálló „tő+jegyköteg” tömböket a morfofonológia látja el hangalakkal. Egy konkrét példát tekintve: az előző fajta modellek az olvastunk hangalakot úgy állítják elő, hogy a lexikonban vagy a szintaxisban összeillesztik az olvas, a -t, és az -unk morfémákat, míg az utóbbiak számára lexikailag-szintaktikailag csak az [olvas, +múlt, +többes, 1. személy] információköteg létezik, melyhez aztán a morfofonológia az olvastunk hangalakot rendeli. Intuitív megítélés alapján az előbbi elképzelés jobban illik az agglutinatív-összefűző morfológiájú nyelvekre, míg az utóbbi alkalmasabbnak tűnik a hajlító nyelvek esetén, ahol a különböző morfémák, jegyek hangalaki megjelenítőit nem (könnyen) lehet lineárisan szétválasztani. Tekintve, hogy a magyar nyelv morfológiája erősen agglutinatív, érdemesebb az előbbi elmélettípus valamely reprezentánsának keretei közt leírni nyelvünk inflexiós rendszerét.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave