Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


Bevezetés

A hetvenes évek elején fiatal pályakezdő pszichológusként Zalaegerszegen, egy nagy forgalmú pszichiátriai osztályon dolgozva átélhettem a hazai szociálpszichiátria kibontakozásának nagyszerű korszakát. Ebben az időszakban forradalmi változások történtek: nyitottá váltak az osztályok, teret nyertek a csoportpszichoterápiás módszerek, és kialakult a korszerű pszichiátriai rehabilitáció rendszere. A hagyományos orvosi vizitek is új tartalmat nyertek, és öröm volt végigmenni a folyosókon. Volt azonban egy ajtó, amelyet én ritkán nyitottam ki, és amely mögött az orvosok is csak igen kevés időt töltöttek. Ez egy kis zárt részleg ajtaja volt, ahol a „pszichiátria hátsó udvarában” a nagyon zavart, nyugtalan pszichotikusokon kívül mozdíthatatlan állapotú „defektuálódott” skizofrén betegeket, néhány felnőtt értelmi fogyatékost és súlyos mértékű leépülést mutató – elsősorban idős – demenst gondoztak hónapokig, olykor évekig. Innen gyakran csak egy út vezetett ki: az „elme szociális otthoni elhelyezés”. Ez az őrzőgondozó részleg jórészt a főápoló – Pista bácsi – bölcsességére és az ápolók jóindulatára, emberségére volt bízva. Orvosi teendő alig volt, és én sem gondoltam, hogy pszichológusként bármilyen dolgom is lenne ezekkel a betegekkel.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave