Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A kognitív rehabilitáció szerepe a kognitív funkciók megőrzésében, megerősítésében

A készségmegőrző, készségfejlesztő programok keretében külön vonulatot képviselnek azok a célzott programok, amelyek fókuszában a kognitív funkciók állnak. Mimura és Komatsu áttekintő tanulmányában e vonulat megjelölésére a nemzetközi demencia-szakirodalomban egyre elterjedtebb kognitív rehabilitáció fogalmát használja (Clare-Woods, 2001; Mimura-Komatsu, 2007). A rehabilitáció a károsodást szenvedett egyén fizikai, pszichológiai és szociális funkcióinak lehető legmagasabb szintű helyreállítását jelenti. Ezen belül a kognitív rehabilitáció a kognitív funkciók helyreállítására, javítására irányul. A kognitív rehabilitáció eredetileg az agyi traumát vagy a kognitív működést károsító agyi katasztrófákat (például a stroke-ot) kísérő nehézségek felszámolására törekedett, és csak az utóbbi időben jelenik meg a krónikus, progresszív agyi történések – így a demencia – kapcsán felmerülő kognitív nehézségek csökkentésében. A demencia progresszív természetéből fakadóan csak bizonyos határok között beszélhetünk rehabilitációról: a kognitív funkciók helyreállítása korlátozott, ehelyett inkább a funkciók megerősítését és a romlás ütemének lassítását szolgáló beavatkozásról beszélhetünk. A kognitív rehabilitáció komplex tevékenység a támogató hátterek mobilizálásával és a környezeti feltételek alakításával (lásd a segítő környezet habilitatív szerepét az előző fejezetben). Mimura és Komatsu a kognitív rehabilitáció tágabb programján belül kiemeli a kognitív tréningek jelentőségét a demenciával küzdők segítésében. A kognitív tréning csoportos vagy egyéni formában nyújtott célzott készségmegerősítő, készségfejlesztő programként szerveződik. Az ilyen programok jelentős része a szellemi működés preventív jellegű „karbantartását” szolgálja időseknek szervezett klubprogramok keretében, vagy pedig enyhe, mérsékelt mentális romlás esetén a képességek megőrzésére, a kognitív romlás lassítására irányulnak. A legelterjedtebbek az emlékezeti romlással kapcsolatos memóriatréningek, memóriafejlesztő játékok. Több népszerű gyűjtemény ismert, ilyen például Harry Lorayne és Jerry Lucas Memóriakönyve, amelyből több mint 2 millió példány fogyott el az Egyesült Államokban (Lorayne-Lucas, 1974). A demenciával küzdők számára kialakított memóriatréning módszertani kimunkálásában Wilson és Moffat játszott kiemelkedő szerepet (Wilson-Moffat, 1992). A hazai gyakorlatban egy francia szakember, Lilian Israel módszerét adaptálták (Israel 1988; Baranyai 1999, 2002).

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave