Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A nyelvtani kategóriák és szabályok elsajátítása: megfigyelési és kísérleti adatok

A nyelvtan elsajátítása a nyelvelsajátítás körül folyó elméleti viták központi terepe. Ezeknek a vitáknak külön fejezetet szenteltünk (l. a 10. fejezetet, ahol bemutatjuk a fejlődés főbb állomásait is); ezúttal a nyelvtani fejlődés egy-egy területének empirikus eredményeiből emelünk ki néhányat, a teljesség igénye nélkül (az idevágó empirikus vizsgálatok kimerítő bemutatására a terület óriási volta miatt egy kézikönyvfejezetben nem is törekedhetünk). Néhány szerkezet fejlődésére vonatkozóan más fejezetek tartalmaznak adatokat (pl. a 29. fejezetben szólunk még a vonatkozó mellékmondatok, az egyeztetés és az aspektus fejlődéséről). A morfológia fejlődésének részletes bemutatása után két további terület empirikus eredményeit mutatjuk be részletesebben: 1. az argumentumszerkezet és a mondatbeli szereplők kiválasztásának fejlődését annak a vitának az illusztrálására, hogy a gyerekek már korán (esetleg születésüktől fogva) absztrakt reprezentációkkal rendelkeznek-e, vagy ezek fokozatosan alakulnak ki (a folytonossági hipotézis körüli elméleti vitáról l. a 10. fejezetet), 2. a mesterségesnyelv-tanulási kísérletek eredményeit. Ezek a vizsgálatok az anyanyelv-elsajátítás bizonyos aspektusait modellezik, miközben az új, kitalált elemeket tartalmazó lexikonnak és szabályrendszernek köszönhetően lehetővé teszik az elsajátítandó anyag kontrollálását, az elsajátítandó nyelvtan paramétereinek és típusának variálását és nem nyelvi „szókincsre” való kiterjesztését is. Mindennek köszönhetően a nyelvelsajátítás alapmechanizmusaiba engednek betekintést.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave