Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Bevezetés

Az idegennyelv-elsajátítás kutatásában a hatvanas éveket fokozatos, de világosan kivehető perspektívaváltás jellemezte. Az azt megelőző időszakban a vizsgálatok szinte kizárólag nyelvpedagógiai jellegűek voltak: a fő kutatási irányt a különféle nyelvoktatási módszerek hatékonyságának összehasonlító elemzése jelentette. Bár a nyelvoktatási módszerek empirikus vizsgálata iránti érdeklődés nem csökkent, egyre több kutató figyelme irányult a nyelvtanítás folyamata helyett a nyelvtanulás folyamatára. Ez a változás (talán kisebb) részben annak volt köszönhető, hogy a korabeli nyelvpedagógiai kutatások nemigen hoztak egyértelmű eredményeket (Larsen-Freeman–Long 1991, 5), ám a fő okok feltehetően a behaviorista szemléletmód meggyengülésében és a Chomsky nevével fémjelzett nyelvészeti mentalizmus megjelenésében keresendők. Kétségtelen, hogy ez a perspektívaváltás nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az idegennyelv-elsajátítás (second language acquisition; SLA) – multidiszciplináris jellege ellenére – önálló tudományterületté vált, amely saját nemzetközi folyóiratokkal rendelkezik (Studies in Second Language Acquisition, Language Learning, Second Language Research), illetve számos egyéb folyóiratban is jelentős súllyal szerepel (pl. Applied Linguistics, Applied Psycholinguistics stb.).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave