Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A fogalmak pszichológiai elméletei

A fogalmak elméleteinek tárgyalásához érdemes néhány alapfogalmat röviden bevezetni. Lexikai fogalmaknak nevezzük azokat a fogalmakat, melyek megfelelnek egy adott nyelv szavainak: például ALMA, AGGLEGÉNY, BÚTOR stb. (A téma mai irodalmának hagyományait követve a fogalmakra csupa nagybetűs kifejezésekkel utalunk. A nekik megfelelő szavakat viszont továbbra is dőlt betűvel írjuk: pl. a túró szó a TÚRÓ fogalmát fejezi ki.) Már láttuk azonban, hogy a nyelv szavai és a fogalmak közti viszony meglehetősen bonyolult – például a természetes nyelvek különböznek egymástól abban, hogy mit fejeznek ki egy szóval, s mit összetett kifejezéssel. A magyar túró szónak például angolban a pressed dry cottage cheese leírás felel meg. Attól, hogy a túrót többszavas kifejezéssel írják le, még az angol anyanyelvűek is rendelkeznek annak fogalmával. Ezért nem érdemes a fogalmakat a lexikai fogalmakkal azonosítani; vannak tehát olyan fogalmaink is, amelyek nem fejezhetők ki egyetlen szóval (pl. CIRMOS CICA, ROMOS ÉPÜLET, KÜLÖNÖS HANGULAT, FÖLD MÉRETŰ BOLYGÓ Stb.).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave