Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Elméletek az SNYZ magyarázatára

A nyelvi zavart magyarázó elméletek két nagyobb csoportba sorolhatók. Az egyikbe nagyrészt a Chomsky (1959) által meghirdetett, a nyelvi reprezentációk veleszületettségét hangsúlyozó (nativista) nyelvelsajátítási elmélet követői tartoznak. Ők a specifikus nyelvfejlődési zavar hátterében az univerzális grammatika valamely elvének vagy paraméterének szelektív sérülését vélik látni (Gopnik–Crago 1991; Lely–Stollwerck 1997; Clahsen 1999; Rice et al. 1995). A másik csoportba azok a kutatók tartoznak, akik a nyelvelsajátítást nem annyira veleszületett egyetemes elvek manifesztációjának, inkább az egyéb kognitív készségek elsajátításához hasonló tanulási folyamatnak tulajdonítják. Közöttük megkülönböztethetünk olyanokat, akik a nyelvi zavart valamiféle általános feldolgozásbeli elmaradásnak – kognitívkapacitás-korlátnak, lassú feldolgozási sebességnek – tudják be (Marchman – Bates 1994; Leonard 1998), olyanokat, akik szerint valamilyen, a nyelvtanulásban kulcsfontosságú kognitív alrendszer specifikus zavara okozza a nyelvi tüneteket (Gathercole–Baddeley 1990; Tallal– Piercy 1973), és olyanokat, akik nyelvspecifikus folyamatok helyett valamilyen általános tanulási/emlékezeti mechanizmus zavarát teszik felelőssé (Ullman–Pierpont 2005; Hsu–Bishop 2011).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave