Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Karácsony Sándor társaslélektana a nyelvről

A hazai korai elméleti pszicholingvisztika sajátos ízét azonban nem a mondatelméleti spekulációk, hanem egy különleges törekvésű szociálpszichológiai, nyelvészeti és pedagógiai rendszer, Karácsony Sándor gondolatmenete és életműve adta meg (egész művéről l. Lányi 2000; Komlósi 1992; Lendvai 1993). Az eredetileg szintén Gombocztanítvány, filológus Karácsony a magyar észjárást állítja szociális nézeteiben előtérbe. Ez az észjárás felfogása szerint demokratikus és közösségi jellegű. Ezt a magyar nyelv szerkezete alakítaná, amelyben az alárendelés helyett a mellérendelés dominál. A mi szempontunkból fontos megemlíteni, hogy az érvelésmód nála ugyanúgy nem lép ki a nyelvi adatok világából, mint az amerikai nyelvi relativistáknál. Karácsony Sándor (1938; 1976) igen határozottan kiállt amellett, hogy a magyar nyelvszokás, amely a mellérendelőbb szerkezeteket preferálja, egy másik típusú logikát is implikál, mint az alárendelést szerető német nyelv. Világnézeti eltérést is hirdet ezzel, amely a hierarchikus, illetve egymás-mellé-rendelő társas építkezés modelljét is adná a beszélők számára. Az alábbi idézet jellegzetesen mutatja gondolatmenetét. A gondolatmenet sorsa is hasonlít Whorfhoz: a tézisek feltételezett pszichológiai következményeinek ellenőrzésére nincsenek adatok.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave