Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Az elbeszélő szöveg különlegessége

Vajon mi lehet a narratív szövegek könnyebbségének oka? A különbségek jó része nyilván a szövegek tartalmával kapcsolatos: a narratív szövegek többnyire szemléletesebb, nagyobb képszerűségű tartalommal rendelkeznek például. Szmirnov (1948) e téren önbeszámolókra alapozva írja le, milyen gyakran használjuk a vizualizációt mint megjegyzési segítséget, Zincsenko (1961) pedig számos kutatást mutat be arra, hogy a vizualizációs instrukció javítja szövegek megjegyzését. Yuille és Paivio (1969) hasonló tartalmú (orvosi tematikájú), csak az absztraktság fokában eltérő szövegeket összehasonlítva kimutatta, hogy szabad felidézési helyzetben könnyebb a konkrét, vizualizálható szövegek megjegyzése. Paivio (1971) átfogó kettős kódolási elmélete keretében értelmezte ezeket az eredményeket; szerinte a konkrét tartalmú verbális anyag megjegyzésének fölényét az magyarázza, hogy a verbális folyamatok mellett a vizualizált kód (ez lenne a második kódolás) is segíti a felidézést.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave