Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Az olvasás agyi hálózatának fejlődése

A felnőtt neurokognitív modellnél azt láthattuk, hogy a gyakorlott olvasáshoz legalább három jól megkülönböztethető agykérgi feldolgozó kör megfelelő működése és összehangolt funkcióegyüttese szükséges. Tudva, hogy az olvasás az emberi kultúra fejlődésének viszonylag késői szakaszában jelent meg, nehéz elfogadni, hogy az emberi agynak az olvasásban fontos területei és funkciói oly erősen lennének előprogramozva, mint a beszéd esetében. Látjuk, hogy az olvasástanuláshoz szükséges esszenciális alapfunkciók előkészítettek, az olvasás agykérgi hálózata mégis jelentős mértékben funkcionális átalakulás eredménye. Az olvasáspszichológiai adatokra támaszkodva (bővebben l. Csépe 2006; Blomert–Csépe 2012) a fejlődésidegtudományi vizsgálatok leginkább az alábbi, kísérleti adatokból levont következtetésekre támaszkodnak a feladatok tervezésekor:

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave