Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Mesterséges intelligencia és nyelvtechnológia

A számítógép és a kognitív tudomány – és azon belül a pszicholingvisztika – viszonya két egymástól jól elkülönülő kérdéskörrel jellemezhető. Az egyik célja olyan „intelligens” számítógépes alkalmazások létrehozása, amelyek legalább olyan jól teljesítenek különböző kognitív feladatokban, mint az ember, sőt, ha csak lehet, annál is jobban és hatékonyabban. A számítógépes nyelvészetnek ez az iránya nem foglalkozik azzal, hogy a számítógépes program működése megfelel-e az emberi kogníció működésének; itt az egyetlen cél a teljesítmény maximalizálása. Ezzel szemben a másik megközelítés az emberi gondolkodás pontos leírását és megértését tekinti céljának, amelyhez a számítógép épp megfelelő eszköz. Az ebben a szellemben készült számítógépes programok a kognitív folyamatok modelljei: az a fontos, hogy teljesítményük pontosan megegyezzen az ember kísérleti pszichológiai eszközökkel mért teljesítményével, és így a program működési elveiből következtetni tudjunk az ember megismerési folyamatai mögött meghúzódó elvekre. Ebben a fejezetben mindkét tudományterület érintjük. Először röviden áttekintjük a gépi intelligencia nyelvre vonatkozó módszereit, majd a fejezet második részében az első nyelv elsajátításának és a nyelvfeldolgozásnak néhány számítógépes modelljét mutatjuk be.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave