Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Tanulási stratégiák

A tanulási stratégiák kutatása lényegében egyetlen központi kérdésből bontakozott ki: mi az, amit a sikeres nyelvtanulótól meg lehet tanulni? A tanulás különféle módjai két nagy csoportra oszthatók, amelyek között az akaratlagosság/kontrolláltság jelenléte a választóvonal: szándékosan választja-e a nyelvtanuló az adott tanulási módot, vagy ez egyfajta adottság, melyen akarattal sem tudna változtatni. Az előző alfejezetben tárgyalt tanulási stílusok az utóbbi kategóriába tartoznak: a nyelvi input inkább holisztikus vagy inkább analitikus feldolgozására való hajlamot például ilyen stabil jellegzetességnek tekintettük. A nyelvtanulók tanulási szokásai között azonban más jellegű különbségek is léteznek. Egyes nyelvtanulók például az új szavak hangalakját/írásképét már ismert (esetleg anyanyelvi) szóalakokhoz igyekeznek kapcsolni (pl. az angol remember szóalakot a magyar rémember-hez), míg mások ezt a módszert nem alkalmazzák. Egyes nyelvtanulók egy mondat olvasásakor tudatosan ellenőrzik, hogy annak formai jegyei (végződések, szórend stb.) megfelelnek-e grammatikai ismereteiknek; más tanulókra ez nem jellemző. Hasonlóképpen vannak, akik rendszeresen használnak szótárat és kézikönyveket, vannak, akik tudatosan keresik a társalgási lehetőséget anyanyelvi beszélőkkel, vannak, akik magnóra veszik saját beszédüket, hogy ellenőrizzék a kiejtést, és így tovább. Az olyan viselkedést vagy mentális tevékenységet, amelyet a nyelvtanuló szándékosan és céltudatosan folytat annak érdekében, hogy nyelvi kompetenciáját fejlessze, tanulási stratégiának nevezzük. A nyelvtanuló által használt stratégiák összessége tehát a tudatos és aktív tanulás eszközkészlete.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave